Το Γραφείο Στέγασης και το Γραφείο Περιβαλλοντικής Πολιτικής μαζί με την υποστήριξη και συνεργασία των φοιτητών που κατοικούν στις φοιτητικές εστίες, εγκατέστησαν πιλοτικά στους κοινόχρηστους χώρους των εστιών ‘Κτίσις’ και ‘Πανόραμα’ τους πιο κάτω κάδους ανακύκλωσης.
Η όλη διαδικασία της ανακύκλωσης συσκευασιών είναι υπό την ευθύνη των ενοίκων των εστιών.

Σκοπός της πρωτοβουλίας είναι η επιτυχία της διαχείρισης της ανακύκλωσης συσκευασιών και επέκτασή της σε όλες τις εστίες του Πανεπιστημίου δίνοντας ακόμα ένα βήμα για το στόχο Πράσινο Πανεπιστήμιο.

Η συγκεκριμένη διαδικασία Περιβαλλοντικής Διαχείρισης τεκμηριώνεται επίσης και από την έρευνα της Pioneer, Dora Trabert, από την Ουγγαρία, που ήρθε στο Πανεπιστήμιο το περασμένο Οκτώβριο μέσα στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος κινητικότητας «Pioneers into Practice» του Climate-KIC που το Πανεπιστήμιο μας είναι εταίρος.
____________________________
#greenatcut @greenatcut #cyunitech @cyprusuniversitytechnology #recycling #studentresidence #environment @doraphoto_sportgrafika #climatekic